Menu Plan 10/1 – 10/7

Every Thursday I plan to share what our meal plan is for the upcoming week.  Meal planning is one of the easiest, most controllable things you can do for your family to save money and eat healthier.  

As always:

I typically shop on Thursday or Friday because that is when our local stores typically start their “special sales”.  That and I don’t like shopping on the weekends because a) the stores are more crowded and b) we’re usually pretty busy on the weekends and I hate taking time away from family time for grocery shopping.

My meal plan goes from Saturday through Friday.  We typically eat out once a week, usually on Fridays, although we might change that up a bit to take advantage of kids eat cheap/free nights on the other days of the week.

For lunch the girls usually eat either tuna fish, hot dogs, peanut butter and jelly, grilled cheese, or quesadillas, along with fruit, veggies, yogurt, or some other quick and easy sides.  Chad usually takes leftovers as his lunch to work.   I usually have leftovers if they need to be eaten up, or will eat whatever the girls are eating.

So here is what is on the agenda for us this week.

Saturday:  We’ll be in Manhappening for the KSU game.  Go Cats!

Sunday:  Taco Soup.  First batch of the season!  This is a staple in our household during the Fall/Winter.

Monday:  Italian Beef Cubes

Tuesday Crock Pot Roast Chicken, Potatoes

Wednesday:  Chicken and Rice Soup using Tuesday’s leftover chicken

Thursday:  Fish Tacos

Friday:  Eat out or breakfast for dinner or pizza

On the shopping list for this week: 

Because of my crazy schedule this week I’ll just give you a brief run down of what’s on the grocery list:

We already hit up Costco for some milk, syrup and salsa (their organic salsa is the absolute best salsa!).

At Price Chopper the best deals are honey crisp apples for $1.49/lb, cauliflower/broccoli for $1.28 each (can we say roasted cauliflower week at our house?), buy 5 Kraft Items get $5 off (I’m getting 2 Parmesan cheeses and 3 cheddar cheeses).  They also have sirlion steak for $2.99/lb but I think I’m going to pass that up for now.

At Hy-Vee they have 5 lbs of potatoes for $1.18 and whole chickens for $.69/lb (Thursday/Friday only).  They also have bottom round roast for $2.99/lb (I’ll use this for the beef cubes), pork shoulder roast for $1.99/lb (I’m saving this for another week to make Spicy Dr. Pepper Shredded Pork), they also have a buy 10 items get $5 off, so I’m getting 5 Oscar Meyer nitrate-free hot dogs, 4 boxes of Triscuits and 1 jar of mayo (we don’t use it much but I’m low and like to have it on hand).  They also have cans of green beans or corn for $.39, pasta for $.67, and tuna for $.69

I’ll be over budget by about $25, but since I’m getting a bit of meat I expect I won’t have to get much in future weeks to help make up for the overage.

What’s on your menu plan for next week?

Advertisements

Menu Plan 9/24 – 9/30

Every Thursday I plan to share what our meal plan is for the upcoming week.  Meal planning is one of the easiest, most controllable things you can do for your family to save money and eat healthier.  

As always:

I typically shop on Thursday or Friday because that is when our local stores typically start their “special sales”.  That and I don’t like shopping on the weekends because a) the stores are more crowded and b) we’re usually pretty busy on the weekends and I hate taking time away from family time for grocery shopping.

My meal plan goes from Saturday through Friday.  We typically eat out once a week, usually on Fridays, although we might change that up a bit to take advantage of kids eat cheap/free nights on the other days of the week.

For lunch the girls usually eat either tuna fish, hot dogs, peanut butter and jelly, grilled cheese, or quesadillas, along with fruit, veggies, yogurt, or some other quick and easy sides.  Chad usually takes leftovers as his lunch to work.   I usually have leftovers if they need to be eaten up, or will eat whatever the girls are eating.

So here is what is on the agenda for us this week.

Saturday:  Chili

Sunday:  Spaghetti — I have a photo session at 6, so I can have this all ready before I leave and Chad can serve it up when they’re hungry

Monday:  Mexican Lasagna that I found on Pioneer Woman’s blog.  I have a church meeting and can make this in advance.

Tuesday Homemade chicken nuggets and either potatoes or homemade mac & cheese depending on whether I need to use up potatoes or not.

Wednesday:  Tuna Noodle Casserole from Momma Cooks

Thursday:  Breakfast for dinner or pizza

Friday:  Eat out or breakfast for dinner or pizza

On the shopping list for this week: 

My goal is to spend under $100 each week on groceries.  I also want to track what percent of my budget I’m spending on what items.  Right now my major categories will be Fruit/Veggie, Meat, Dairy, and Other.  This week the totals are:

  • Fruit/Veggie 31%
  • Meat 20%
  • Dairy 20%
  • Other 28%

For produce, this week Price Chopper has grapes for $.99 and a 3 lb bag of Jonathan apples for $2.99.  They also have a 3lb bag of yellow onions for $.99, I’ll buy one and chop them and freeze them to use in various casseroles that call for chopped onions.

For meat they have 80% lean beef for $1.79/lb.

For dairy (and in dairy I include eggs, etc.) they have shredded cheese for $1.49.

In grocery they have canned tomatoes and chili beans for $.39/can.  I totally plan to stock up here, we go through cans of tomatoes like crazy, and we use chili beans a LOT during the fall and winter in chili and Mexican dishes.  I know I mentioned yesterday how dried beans are much cheaper, however I think this sale might make the canned kind the best deal.  They also have saltine crackers for $1.49.  I don’t like too have a lot of processed food around, but you have to have saltines around in the winter for soups and such.  Oh, and canned veggies are $.39, I need to grab a few more green beans since my kids are obsessed with eating canned green beans at lunch.

HyVee doesn’t have as much this week.  For produce they have mushrooms for $1.49 and a 32 oz bag of whole carrots for $.99.  For meat they have split chicken breasts (bone-in, skin-on) for $.88/lb.

They do have some coupons in this week’s ad for eggs for $.69, butter for $1.99, and a 5 lb. bag of flour for $.99.  I actually still have flour from my huge bag I bought at Costco, but I am getting low and at $.99 for 5 lbs I think this price is lower per unit than the Costco one.

Oh, and HyVee has chocolate chips (well, all baking chips) for $1.68.  I love this time of year when these start to go on sale, I love to stock up so that I always have chocolate chips on hand.

I expect I’ll spend around $90, and that includes the 3 gallons of milk Chad picked up from Costco last week.  I love when I have good stock up weeks and still stay under budget!

What’s on your menu plan for next week?

Menu Plan 9/17 – 9/23

Every Thursday I plan to share what our meal plan is for the upcoming week.  Meal planning is one of the easiest, most controllable things you can do for your family to save money and eat healthier.  

As always:

I typically shop on Thursday or Friday because that is when our local stores typically start their “special sales”.  That and I don’t like shopping on the weekends because a) the stores are more crowded and b) we’re usually pretty busy on the weekends and I hate taking time away from family time for grocery shopping.

My meal plan goes from Saturday through Friday.  We typically eat out once a week, usually on Fridays, although we might change that up a bit to take advantage of kids eat cheap/free nights on the other days of the week.

For lunch the girls usually eat either tuna fish, hot dogs, peanut butter and jelly, grilled cheese, or quesadillas, along with fruit, veggies, yogurt, or some other quick and easy sides.  Chad usually takes leftovers as his lunch to work.   I usually have leftovers if they need to be eaten up, or will eat whatever the girls are eating.

So here is what is on the agenda for us this week.

Saturday:  We’ll probably go out to eat with my mom and dad, but Friday we’ll eat in instead, and we’ll have Slower Cooker Chicken Enchilada Chili from Momma Cooks.

Sunday:  Meat Loaf, Fried Potatoes

Monday:  Beef Stew

Tuesday Chicken and Pesto Pasta

Wednesday:  Breakfast for Dinner, Biscuits

Thursday:  Ravioli or Tortellini

Friday:

On the shopping list for this week: 

My goal is to spend under $100 each week on groceries.  I also want to track what percent of my budget I’m spending on what items.  Right now my major categories will be Fruit/Veggie, Meat, Dairy, and Other.  This week the totals are:

  • Fruit/Veggie 32%
  • Meat 8%
  • Dairy 15%
  • Other 46%

Ugh. That Other is not good.  But it’s partially because Chad grabbed some coffee from Costco last week.  It’s a great price for coffee (about $5/lb) but the budget takes a hit when I have to get it.

For produce, this week Price Chopper has red peppers for $1 each.  I’ll grab some apples too.  Did you know PC carries 3 lb bags of organic apples for just $4.99?  That’s the same as or even cheaper than non-organic apples.  They usually only have the main varieties (Gala, Fuji, Red Delicious), and they are the smaller apples, but we like them and the girls love the smaller ones because they’re easier to eat.

For meat they have  breakfast sausage (I use it to make casseroles for Chad for his breakfast at work) for $1.99 and rump roast for $2.69 (will use it for my beef stew).

For dairy (and in dairy I include eggs, etc.) they have this cool deal where you buy 2 Borden shredded cheeses and get a dozen eggs free.  What a deal!  As long as they allow multiple, I’ll get 6 cheeses and 3 eggs out of this for less than $12.

The last thing to grab at PC is frozen veggies for $.79 each.  My girls love eating frozen peas with lunch (sounds strange but they love it), and I’m almost out so I’ll grab a few to stock up.

For produce Hy-Vee has bananas for $.39/lb.  I’ll grab plenty for us at home and a few extra to make some banana muffins for C’s school snack this week.  They also have grapes for $1.19/lb and nectarines for $1.28/lb.  They also have broccoli for $1.48 per bunch.

In the grocery area Hy-Vee has tomato sauce for $.33 per 15 oz. can, pasta for $.67 for a pound, and Sara Lee Honey Wheat Bread for $1.49.  Yes, I still buy sandwich bread.  I’ve tried making my own but can’t seem to find a good sandwich bread recipe that I love.  But Sara Lee has finally gotten rid of corn syrup in their breads, and even then I usually buy a brand without all the artificial stuff in it.  But this week budget wins over health.

I do expect to spend around $120, but I only spent $80 last week, even with the sherry, so I’m still good for the month.  Woo hoo!

What’s on your menu plan for next week?

Menu Plan 9/10 – 9/16

Every Thursday I plan to share what our meal plan is for the upcoming week.  Meal planning is one of the easiest, most controllable things you can do for your family to save money and eat healthier.  

As always:

I typically shop on Thursday or Friday because that is when our local stores typically start their “special sales”.  That and I don’t like shopping on the weekends because a) the stores are more crowded and b) we’re usually pretty busy on the weekends and I hate taking time away from family time for grocery shopping.

My meal plan goes from Saturday through Friday.  We typically eat out once a week, usually on Fridays, although we might change that up a bit to take advantage of kids eat cheap/free nights on the other days of the week.

For lunch the girls usually eat either tuna fish, hot dogs, peanut butter and jelly, grilled cheese, or quesadillas, along with fruit, veggies, yogurt, or some other quick and easy sides.  Chad usually takes leftovers as his lunch to work.   I usually have leftovers if they need to be eaten up, or will eat whatever the girls are eating.

So here is what is on the agenda for us this week.

Saturday:  Sirloin Steaks, Butter Potatoes

Sunday:  Chili!  (To celebrate the first Sunday of football for the season!)

Monday:  Black Bean Enchiladas

Tuesday Chicken Pot Pie

Wednesday:  Fish Tacos

Thursday:  Pizza

Friday:  Not sure yet — my parents are coming to visit (hi Mom!), we may eat out or maybe eat in and go out Saturday.  If I need something I’ll pick it up on next week’s shopping trip.

On the shopping list for this week: 

My goal is to spend under $100 each week on groceries.  I also want to track what percent of my budget I’m spending on what items.  Right now my major categories will be Fruit/Veggie, Meat, Dairy, and Other.  This week the totals are:

  • Fruit/Veggie 36%
  • Meat 9%
  • Dairy 29%
  • Other 25%

I stopped by Costco real quick last Saturday (by myself, woo hoo!) and grabbed some milk, olive oil and brown sugar.  I sure hope I can use up that sugar before it gets too hard.  Looks like I’ll just have to do more baking.  Darn.

Price Chopper has boneless skinless chicken breasts for $1.29, so I’ll grab a few packages.  Also they have Kraft cheese for $1.67 (3 for $5), and since it’s below my $2 threshold I’ll pick up several to keep on hand.

Hy-Vee has pears for $.99/lb and organic peaches/nectarines for $.99/lb.  I actually don’t need much fruit this week, I overbought last week and we still have a cantaloupe and grapes to eat up.   They also have asparagus for $1.99/lb, and since it’s never this cheap this time of year I’ll take advantage.  They also have cauliflower for $1.98 (and you know how much I love roasted cauliflower) and mushrooms for only $1.  The mushrooms are in the chicken pot pie and we’ll probably use them on our pizza.  Oh yeah, and Butter Kernel canned veggies are only $.59.  My kids have been really into eating canned green beans lately.  Not sure why, I prefer they eat fresh, but I’ll take it if it means they’re filling up on veggies for lunch.

I expect to spend around $75, yippee!  I may use the underspend to buy some sherry for cooking.  The pot pie recipe calls for it, plus I’ve had a lot of people tell me it’s worth it to buy a bottle, that it stays good for a long time and you can use in so many dishes.  If I do, beware, I’ll be on the lookout for more sherry recipes.

What’s on your menu plan for next week?

Menu Plan 9/3 – 9/9

Every Thursday I plan to share what our meal plan is for the upcoming week.  Meal planning is one of the easiest, most controllable things you can do for your family to save money and eat healthier.  

As always:

I typically shop on Thursday or Friday because that is when our local stores typically start their “special sales”.  That and I don’t like shopping on the weekends because a) the stores are more crowded and b) we’re usually pretty busy on the weekends and I hate taking time away from family time for grocery shopping.

My meal plan goes from Saturday through Friday.  We typically eat out once a week, usually on Fridays, although we might change that up a bit to take advantage of kids eat cheap/free nights on the other days of the week.

For lunch the girls usually eat either tuna fish, hot dogs, peanut butter and jelly, grilled cheese, or quesadillas, along with fruit, veggies, yogurt, or some other quick and easy sides.  Chad usually takes leftovers as his lunch to work.   I usually have leftovers if they need to be eaten up, or will eat whatever the girls are eating.

So here is what is on the agenda for us this week.

Saturday:  We’ll be in Man-happening for the opening game for KSU Football, so we’ll be tailgating!!  I’m bringing dessert — yum!

Sunday:  Dinner at the in-laws (Have I told you how I love getting out of cooking two nights in a row?)

Monday:  Sweet & Sour Meatballs (this is new, fingers crossed)

Tuesday Chicken Enchilada Pasta (for those who follow me on Pinterest I have a picture of it on my Mexican Dishes to Try board)

Wednesday:  Sloppy Joes, Fried Potatoes

Thursday:  Ravioli, per Carlie’s request (it’s her favorite)

Friday:  Breakfast for Dinner or Pizza or Leftovers

On the shopping list for this week: 

My goal is to spend under $100 each week on groceries.  I also want to track what percent of my budget I’m spending on what items.  Right now my major categories will be Fruit/Veggie, Meat, Dairy, and Other.  This week the totals are:

  • Fruit/Veggie 29%
  • Meat 22%
  • Dairy 17%
  • Other 32%

Chad stopped by Costco for me the other day and grabbed some skim milk and sticks of butter.   Butter at Costco is $9.69 for a four-pack, which is $2.42/lb.  It’s more than what you’d pay if you found butter on sale (like it is this week at Hy-Vee, darn it), but much better than butter not-on-sale which can run close to $4/lb in some stores.

Price Chopper has cantaloupe this week for $.99.  My girls love it, so I’ll get 2.  They also have Johnsonville sausages on sale for $1.97, and while I’m trying to limit the amount of processed meat that contain sodium nitrates that we eat, they’re a nice occasional treat, so I’ll grab a few for a later time.

Hy-Vee has red grapes and nectarines for $.99/lb and Bartlett pears for $.98/lb. (Why the penny difference?  Who knows.)  They also have Bunny-Luv organic carrots (not baby but the full sized carrots) for $.88 a 16 oz bag, so I’ll grab 2.

As for meat, they have Oscar Meyer hot dogs on sale for $1.50 each.  Oscar Meyer carries the nitrate free kind, and we’re getting low, so I’ll grab a few.  They also have ground beef for $1.79/lb (sold in 5lb rolls, for a total of $8.95), and while I have some in the freezer I am getting low, so I’ll grab one of these, especially since we’re having two ground beef dishes this week.

I also have a freezer still half full of boneless skinless chicken breasts, but as I mentioned in my Midwest Mexican post this week, I like to buy the bone-in, skin-on kind to roast for recipes that call for precooked chicken (it’s cheaper and the chicken tastes better).  Since Hy-Vee has it on sale for$.89/lb I’ll go ahead and grab some and save my boneless skinless for when I actually need boneless skinless chicken breasts.

Hy-Vee also has the MidWest Country Fair peanut butter on sale, I’ll grab some to give to the church food drive.  Oh, and pretzels are on sale for $1.18/bag.  We’ve been on a pretzel drought lately, and while I’m on a kick to avoid processed foods again, pretzels are just quick and easy for on the go snacks.

Oh yeah, and Hy-Vee has pounds of butter for $1.99.  I’ll still grab a few since we love butter around here (and it freezes very, very well!).

I’ll expect to spend right at $100, despite not cooking dinner two nights.  Hmph.  The key this week is to NOT get distracted by sales I didn’t notice or make last minute changes, which I’ve been doing lately and it has NOT saved me any money.  STICK WITH THE PLAN, WOMAN.

Sigh.

What’s on your menu plan for next week?